>CineManila International Film Festival Screening Schedule

>

CINEMANILA SCREENING SCHEDULE

December 1-5, 2010
Robinsons MovieWorld, Robinsons Galleria, Quezon City, Philippines




December 1 – Wednesday
Cinema A (35mm) Jury & Press Screenings
12:00 Fourth Portrait | Chung Mong-Hong (Taiwan, 2009)
*Available to Gold Pass holders only
2:05 And Peace On Earth | Matteo Botrugno & Daniele
Coluccini (Italy, 2010)
Jury Screening, Tickets Open to the Public
3:55 Sketches of Kaitan City | Kazuyoshi Kumakiri
(Japan, 2010)
Jury Screening, Tickets Open to the Public
6:45 Thirst | Park Chan Wook (South Korea, 2009)
9:15 Camellia | Joon-Hwan Jang, Wisit Sasanatieng &
Isao Yukisada (South Korea / Thailand / Japan, 2010)
Cinema B (Digital & 35mm) Jury & Press Screenings
12:00 Ang Damgo ni Eleuteria | Remton Siega Zuasola
(Philippines, 2010)
Jury Screening, Tickets Open to the Public
2:00 Passerby # 3 | Shin Su-won (South Korea, 2009)
3:45 Au Revoir, Taipei | Arvin Chen (USA / Taiwan, 2010)
Jury Screening, Tickets Open to the Public
5:30 Breathless | Yang Ik-Joon (South Korea, 2009)
8:00 Reign of Assasins | Chao-bin Su, John Woo
(China, 2010)
CINEMA 1 Opening Film
8:00 Pinoy Sunday | Wi Ding Ho
(Taiwan / Philippines, 2010)

source: http://www.cinemanila.org.ph/

December 2 – Thursday
Cinema A (35mm)
12:00 Camellia | Joon-Hwan Jang, Wisit Sasanatieng &
Isao Yukisada (South Korea / Thailand / Japan, 2010)
2:00 Mother | Bong Joon-ho (South Korea, 2009)
4:30 The Sandwich Man | Hou Hsiao Hsien, Wan Jen &
Zhuang Xiang Zeng (Taiwan, 1983)
*Available to Gold Pass holders only
6:30 Pinoy Sunday | Wi Ding Ho (Taiwan /
Philippines, 2010) (Intro, Q&A w/ director)
*Available to Gold Pass holders only
8:30 Secret Sunshine | Lee Chang-dong
(South Korea, 2007)
Cinema B (Digital & 35mm)
12:00 Pila Balde | Jeffrey Jeturian (Philippines, 1999)
1:55 Ang Ninanais | John Torres (Philippines, 2010)
4:15 Halaw | Sheron Dayoc (Philippines, 2010)
6:00 Ang Panagtagbo sa Akong mga Apohan | Malaya
Camporedondo (Philippines, 2010) + Eskrimadors |
Kerwin Go (Philippines, 2010)
8:15 Chassis | Adolf Alix Jr. (Philippines, 2010)
(Intro Q&A)
10:00 And Peace On Earth | Matteo Botrugno & Daniele
Coluccini (Italy, 2010)
ALLIANCE FRANCAISE DE MANILLE Side Screening
7:00 Philippine Premiere: Return to Manila: Filipino
Cinema | Hubert Niogret (France / Philippines, 2010)
AFM Screening room, co-hosted by Alliance Francaise
 

December 3 – Friday
Cinema A (35mm)
12:00 Sunday Morning in Victoria Park | Lola Amaria
(Indonesia, 2010)
2:00 Taipei Exchanges | Hsiao Ya-chuan (Taiwan, 2010)
*Available to Gold Pass holders only
3:45 Au Revoir, Taipei | Arvin Chen (USA / Taiwan, 2010)
5:20 Sketches of Kaitan City | Kazuyoshi Kumakiri
(Japan, 2010)
8:15 The Housemaid | Im Sang-soo (South Korea, 2010)
(Intro and Q&A with director)
10:30 Eastern Plays | Kamen Kalev (Bulgaria /
Sweden, 2009) (89 mins)
Cinema B (Digital & 35mm)
12:00 Diujung Jalan (The Road) | Tony Trimarsanto
(Indonesia, 2010)
1:30 Dekasegi (The Migrants) | Rey Ventura
(Director present) + Sunday School | Joanna V.
Arong (Philippines / China / Zambia, 2010)
(Director present)
4:00 Balangay | Sherad Anthony Sanchez and Robin
Färdig (Philippines/Sweden, 2010) (Intro and Q&A)
6:00 ‘Di Natatapos Ang Gabi (The Night Infinite) | Ato
Bautista (Philippines, 2010) (Intro and Q&A)
8:00 Scott Pilgrim Vs. The World | Edgar Wright (USA /
UK/ Canada, 2010)
10:10 Primary! | Ivan Noel (Spain, 2010)
Cinemanila Sine Barangay presents
BARANGAY MOGWAI
7:00 Cinemanila Awarding Ceremony
Young Cinema Night: Shorts in Exhibitition
 

December 4 – Saturday
Cinema A (35 mm)
12:00 Floating Lives | Nguyen Panh Quang Binh
(Vietnam, 2010)
2:10 The Piano in a Factory | Zhang Meng,
Jae-young Kwak (China, 2010)
4:35 The Door | Anno Saul (Germany, 2010)
6:00 The Housemaid | Im Sang-soo (South Korea, 2010)
8:05 Juliets | Yu-Hsun Chen, Hou Ji-Ran & Ko-shang Shen
(Taiwan, 2010) *Available to Gold Pass holders only
10:05 Thirst | Park Chan Wook (South Korea, 2009)
Cinema B (Digital & 35mm)
11:30 Seminar: 3D Animation, featuring team behind RPG
Metanoia | Luis Suarez (Philippines, 2010)
2:00 HIV (Si Heidi, Si Ivy at Si V) | Neal “Buboy” Tan
(Philippines, 2010) (Q&A, Intro)
4:00 Kano | Monster Jimenez (Philippines / USA, 2010)
6:05 Young Cinema Night: Shorts in Competition (63 mins)
7:30 The People I’ve Slept With | Quentin Lee
(USA, 2009)
9:15 Animal Town | Kyu-hwan Jeon
(South Korea / USA, 2009)



December 5 – Sunday
Cinema A (35 mm)
12:00 Beyond the Circle | Golam Rabbany Biplob
(Bangladesh, 2009)
1:45 Red Eagle | Wisit Sasanatieng (Thailand, 2010)
(Lead actor, Ananda Everingham, present for intro
and Q&A)
4:15 The Cove | Louie Psihoyos (USA, 2009)
6:15 Floating Lives | Nguyen Panh Quang Binh
(Vietnam, 2010)
8:30 Eastern Plays | Kamen Kalev
(Bulgaria / Sweden, 2009)
Cinema B (Digital & 35mm)
12:00 Bontoc Eulogy | Marlon Fuentes
(USA / Philippines, 1995) + Fall of the I-Hotel |
Curtis Choy (USA, 1983)
2:15 Inhalation | Edmund Yeo (Malaysia, 2010)
(director present) (17 mins) + The Tiger Factory |
Woo Ming Jin (Japan / Malaysia, 2010)
(producer present, intro and Q&A)
4:30 Happyland | Jim Libiran (Philippines, 2010)
World Premiere
7:00 Machete Maidens Unleashed | Mark Hartley
(Australia, 2010)
8:45 A Prophet | Jacques Audiard (France / Italy, 2009)
Cinema 1: Closing Film
8:00 Amigo | John Sayles (USA, 2010)
 
CINEMANILA 2010 is presented by


December 6 – Monday
Cinema A (35 mm)
12:00 Kaleldo | Brillante Mendoza (Philippines, 2006)
1:45 Red Eagle | Wisit Sasanatieng (Thailand, 2010)
4:15 Breathless | Yang Ik-Joon (South Korea, 2010)
7:00 Reign of Assasins | Chao-bin Su, John Woo
(China, 2010)
9:30 Mother | Bong Joon-ho (South Korea, 2009)
Cinema B (Digital & 35mm)
12:00 Layang Bilanggo | Michael Dagnalan
(Philippines, 2010)
2:00 Limbunan | Teng Mangansakan (Philippines, 2010)
4:00 Please Don’t Disturb | Moshen Abdolvahab
(Iran, 2010)
5:40 Memories of A Burning Tree | Sherman Ong
(Tanzania / Netherlands / Singapore / Malaysia, 2010)
7:20 Thorn in the Heart | Michel Gondry (France, 2009)
9:15 A Prophet | Jacques Audiard (France / Italy, 2009)
December 7 – Tuesday
Cinema A (35 mm)
12:00 Pila Balde | Jeffrey Jeturian (Philippines, 1999)
1:50 Riding The Stallion of The Dream | Girish Kasaravali
(India, 2010)
3:50 Machete Maidens Unleashed | Mark Hartley
(Australia, 2010)
5:30 The Cove | Louie Psihoyos (USA, 2009)
7:25 The Piano in a Factory | Zhang Meng,
Jae-young Kwak (China, 2010) (124 mins)
9:10 Secret Sunshine | Lee Chang-dong
(South Korea, 2007
Cinema B (Digital & 35mm)
12:00 Red Dragonflies | Liao Jiekai (Singapore, 2010)
2:00 Father is a Dog | Lee Sang Woo (South Korea, 2010)
4:00 Year Without A Summer | Tan Chui Mui
(Malaysia, 2010
5:45 Kano | Monster Jimenez (Philippines / USA, 2010)
7:30 Directors in Focus: 10 Years of Ishmael Bernal
(Cinemanila Awardees for Most Outstanding Young
Filipino Filmmaker) (200 mins)
December 1-4
UP FILM CENTER – Diliman, QC
5:00 Mondomanila | Khavn dela Cruz (Philippines, 2010)
7:00 Mondomanila | Khavn dela Cruz (Philippines, 2010)
December 8
Surprise Screening
Watc h out for screening
schedule of (TBA)
Brod | Ray Gibraltar (Philippines, 2010)
Endo | Jade Castro (Philippines, 2007) Critics’ Picks (Phil Dy)
Wanted: Border | Ray Gibraltar (Philippines, 2009)
Critics’ Picks (Oggs Cruz)
Ang Mundo sa Panahon ng Bato | Mes de Guzman
(Philippines, 2010) Critics’ Picks (Rolando Tolentino)
Ang Damgo ni Eleuteria | Remton Siega Zuasola
(Philippines, 2010) Critics’ Picks (Richard Bolisay)
Sheika | Arnel Mardoquio (Philippines, 2010)
Critics’ Picks (Nonoy Lauzon)
 
CINEMANILA 2010 is presented by



CREDITS TO CINEMANILA WEBSITE
RenzSignature

About the author

Jhong

I will be HAPPY if you share this!Share on Facebook0Share on Google+0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0



Speak Your Mind

*

CommentLuv badge